Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
Akcyza a pojazd specjalny - możliwe problemy  
Autor Wiadomość
Motostacja 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Motostacja
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1048
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2017-11-30, 18:22   Akcyza a pojazd specjalny - możliwe problemy

Mamy na celowniku jedno auto,

Sprowadzone jako 2 letnie w 2013r. Wrzucone w leasing, obecnie jest wykupione. Sprawdzam sobie to autko historie itp. No i Vinu brak w bazie danych puesc czyli brak danych o alcyzie, do przedawnienia możliwości ściągnięcia akcyzy brakuje roku, termin upływa 31 grudnia 2018r. Oczywiście jeśli nie ma na to wpływu leasing gdzieś wyczytałem że spłacanie ratalne ruchomości może wydłużyć okres możliwości ściągnięcia akcyzy przez urząd.

Pytanie jak sprawdzić czy auta było ściągnięte jako pojazd specjalny i akcyza nie została uiszczona, kogo będą ewentualnie targać i wzywać do zapłaty, niby tego co ściągał auto jednak czytałem że te firmy co robiły takie wały były zakładane na słupów i próżno będzie szukać wiatru w polu.

Jeśli auto było autem specjalnym w chwili ściągnięcia to kiedy urząd może ściągać akcyze ? Wtedy kiedy auto zostaje przerejestrowane na szarego indywidualnego użytkownika ?

Auto jest fajne ale akcyza policzona na 2013 r. to będzie zapewne kilkadziesiąt tyś zł :)

Mam zamiar podjechać jeszcze osobiście do urzędu i zapytać ocb.
 
 
Michal_ST 
Moje A8


Rocznik: 2002
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronik
Zasilanie: PB
Imię: Michał
Jeżdzę: A8 D2 FL
Wiek: 32
Dołączył: 13 Wrz 2016
Posty: 417
Skąd: Sosnowica/Lublin
Wysłany: 2017-12-01, 11:20   

Co do auta jako pojazd specjalny to jest tak zależy jak był zarejestrowany. Czy była to auto laweta czy pojazd sanitarny czy bankowy lub zwykłe auto "ciężarowe".
Co do ściągnięcia podatku akcyzowego to w teorii 3 lata wstecz ale UC grzebie w CEPiK o wiele dłuższy okres wstecz.
Nie ma to znaczenia czy właścicielem jest firma czy kolejnym właścicielem byłbyś Ty - ten kto ostatni posiada pojazd jest pociągnięty do odpowiedzialności wtedy tylko sąd.
Wytłumaczę prosty przykład kupujemy busa przeszklonego lub auto z homologacją na ciężarowe za granicą i jeśli posiada mocowania na pasy oraz nie rzadko na fotele nie spełnia wymagań pojazdu specjalnego.
Jest jeszcze wiele przykładów ale nie wiem jakie auto specjalne masz na celowniku.
 
 
Motostacja 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Motostacja
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1048
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2017-12-01, 17:16   

Michal_ST, Pojazd specjalny to Panamera :)

Byłem w 3 urzędach i zgodnie powiedziano mi że mnie akcyza nie interesuje, ścigana jest osoba/firma która jest zobligowana do zapłaty podatku wprowadzając auto do kraju, jako 3 właściciel nie odpowiadam za akcyzę, auto nie może również zostać zatrzymane do wyjaśnienia sprawy gdyż jest moją własnością, a postępowanie jest skierowane do osoby zobligowanej w przepisach jako ta która powinna uiścić podatek akcyzowy. Auto bez podatku akcyzowego lub jego zwolnienia nie może zostać zarejestrowane w kraju więc na chwile sprowadzenia dostało zielone światło.

Zapytałem, a co w przypadku kiedy sprowadzającym była firma "słup" które już nie istnieje, odpowiedź śledczego była taka że w takim przypadku są bezsilni, nie mogą cedować odpowiedzialności na osoby 3-cie. <bezradny>

Ktoś coś doda? Info zaczerpnięte z urzędu Celno-Skarbowego, Skarbowego i pewnej agencji która zajmuje się cleniem i pomocą w rejestracji aut
_________________
Części samochodowe online - Motostacja
 
 
dice111 
Master MOD



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Manual
Zasilanie: PB
Imię: AHC
Jeżdzę: S8 D2 MTM
Pomógł: 245 razy
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5073
Skąd: Těšin
Wysłany: 2017-12-01, 18:08   

raftor napisał/a:
Byłem w 3 urzędach i zgodnie powiedziano mi że mnie akcyza nie interesuje, ścigana jest osoba/firma która jest zobligowana do zapłaty podatku wprowadzając auto do kraju, jako 3 właściciel nie odpowiadam za akcyzę, auto nie może również zostać zatrzymane do wyjaśnienia sprawy gdyż jest moją własnością, a postępowanie jest skierowane do osoby zobligowanej w przepisach jako ta która powinna uiścić podatek akcyzowy. (...) Info zaczerpnięte z urzędu Celno-Skarbowego, Skarbowego i pewnej agencji która zajmuje się cleniem i pomocą w rejestracji aut

Jako, ze chodzi o PL zarzadaj (zapewne beda chcieli oplate za taki papier o ile wystawia) potwierdzenia tego na pismie z pieczatka i podpisem naczelnika tego US.
_________________
Black Cars Matters
 
 
Preston81 
Moje A8



Rocznik: 2000
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: tiptronic FBG
Zasilanie: PB
Imię: Maciej
Jeżdzę: S8D2 AQH
Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 1805
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-12-01, 18:34   

raftor napisał/a:
Zapytałem, a co w przypadku kiedy sprowadzającym była firma "słup" które już nie istnieje, odpowiedź śledczego była taka że w takim przypadku są bezsilni, nie mogą cedować odpowiedzialności na osoby 3-cie.
nie byl bym taki pewien , pozniej sie okaze ze to wlasnie os 3cia zakupila taki pojazd i miala swiadomosc jakie to moze niesc ryzyko , nasz kraj jest POXXXXNY do granic przyzwoitosci i tutaj spodziewal bym sie wszystkiego , a co do

dice111 napisał/a:
zarzadaj (zapewne beda chcieli oplate za taki papier o ile wystawia) potwierdzenia tego na pismie z pieczatka i podpisem naczelnika tego US.


to nikt takiego dokumentu podpisywac nie bedzie
_________________
bądź sobą, wariatów też lubią
 
 
Motostacja 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Motostacja
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1048
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2017-12-01, 19:31   

preston81 napisał/a:
to nikt takiego dokumentu podpisywac nie bedzie


też mi tak się wydaje, a nawet jestem tego pewny <bezradny> , auto nie jest ultra tanie ani nawet okazyjne, po prostu jest fajne, temat zgłębiam tez z ciekawości, na dobra sprawę mało kto sprawdza czy akcyza auta jest uregulowana.

Jest tak jak mówi preston81, w PL spodziewałbym się wszystkiego, jednak nikt mi nie zarzuci że auto kupiłem świadomie z taką ułomnością gdyż nigdzie nie podawałem w urzędzie VINU, ale wiadomo tego typu problemy nie są mi do szczęści potrzebne.

Co innego gdyby auto było pełne 5 lat w PL to można mieć wszystko w duszy.

Powiem wam szczerze że trochę mi zajęło czasu dojście do osoby która kuma temat w urzędzie, generalnie nikt nic nie wie i odsyła dalej <bezradny> ahhhh te polskie urzędy.
 
 
Lechu 
Moje A8



Rocznik: 2001
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tipronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Xxx
Jeżdzę: D2
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 666
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2017-12-01, 20:38   

dice111 napisał/a:
Jako, ze chodzi o PL zarzadaj (zapewne beda chcieli oplate za taki papier o ile wystawia) potwierdzenia tego na pismie z pieczatka i podpisem naczelnika tego US.


I tak to Ci nic nie da. Okaże się że ow urzędnik źle zinterpretował przepis i tyle masz z papierka.
U nas nie ma odpowiedzialności za wydane decyzję więc urzędasy mogą się nawzajem podważać .
 
 
Michal_ST 
Moje A8


Rocznik: 2002
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronik
Zasilanie: PB
Imię: Michał
Jeżdzę: A8 D2 FL
Wiek: 32
Dołączył: 13 Wrz 2016
Posty: 417
Skąd: Sosnowica/Lublin
Wysłany: 2017-12-01, 23:42   

Pracowałem w WK no i UC lubi grzebać w dokumentacji.
Ale ja bym brał tylko z zaświadczeniem z SKP jaki jest aktualny status pojazdu.
 
 
Motostacja 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Motostacja
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1048
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2017-12-02, 12:17   

Michal_ST, tzn. Co dokładnie radzisz w takiej sytuacji ?
_________________
Części samochodowe online - Motostacja
 
 
Michal_ST 
Moje A8


Rocznik: 2002
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronik
Zasilanie: PB
Imię: Michał
Jeżdzę: A8 D2 FL
Wiek: 32
Dołączył: 13 Wrz 2016
Posty: 417
Skąd: Sosnowica/Lublin
Wysłany: 2017-12-02, 12:29   

Proste pytanie do czego służył ten pojazd specjalny??
Grzebnąłem trochę w przepisach i na to wychodzi że jeśli wprowadzający do kraju zarejestruje pojazd dokona przebudowy pojazdu na samochód osobowy to musi uiścić podatek akcyzowy.
Na to wychodzi że nie tyczy się to kolejnych właścicieli.
Czyli śmiało go bierz.
 
 
FOSS 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2Q
Skrzynia: Tip.Sport F1
Zasilanie: PB
Imię: Damian
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 189 razy
Wiek: 48
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 5844
Skąd: WPR
Wysłany: 2017-12-02, 13:01   

Co do zasady to zgodnie z prawem obowiązek akcyzowy leży na wprowadzającym pojazd na rynek.
I obowiązek ten nie przechodzi na następnego właściciela nigdy. No chyba, że ktoś udowodni zmowę, kupno w złej wierze, działanie w zorganizowanej grupie itd. itp.
W innym przypadku tylko ten kto papierowo wprowadził na polski rynek ów pojazd jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego.

Praktyki jakie są stosowane w PL, czyli zabieranie pojazdu 3-ciemu z kolei właścicielowi, są niezgodne z prawem.
Urzędy tak robią bo nie chce im się kopać w dokumentacji i ścigać jakichś np. "słupów" którzy obecnie mogą nie posiadać żadnego majątku ale to nie jest zgodne z prawem.

Wiem, że w PL jest wszystko poje..ne i zanim wygrasz sprawę w sądzie to lata miną.... ale prawo jest po twojej stronie.
_________________
* FOSS motorsport * (PL-Warszawa)
inspekcje przed zakupem
serwis, części zamienne nowe i używane
serwis mobilny, serwis door2door
modyfikacje, przeróbki, tuning

-
 
 
Inter32 
Moje A8


Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D2
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 233
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2017-12-02, 14:26   

Najlepiej to szukaj innej i masz głowę spokojną tym bardziej że Panamery jest dużo u Niemców i jak mówiłeś to żadna okazja cenowa
 
 
Motostacja 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Motostacja
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2012
Posty: 1048
Skąd: Motostacja
Wysłany: 2017-12-03, 18:14   

Inter32, problem taki że nie musiałem długo szukać kolejnego „drogiego” auta od kilku lt w kraju bez opłaconej akcyzy <bezradny>
_________________
Części samochodowe online - Motostacja
 
 
Paweł777 
Moje A8


Rocznik: 2000
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Paweł
Jeżdzę: S8 D2
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 53
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-12-03, 21:37   

Sprowadzałem przez kilka lat samochody z zagranicy i akcyza leży tylko i wyłącznie po stronie osoby ( firmy) która sprowadziła auto .Drugi czy trzeci właściciel w Polsce nie ma nic do płacenia
 
 
Michal_ST 
Moje A8


Rocznik: 2002
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronik
Zasilanie: PB
Imię: Michał
Jeżdzę: A8 D2 FL
Wiek: 32
Dołączył: 13 Wrz 2016
Posty: 417
Skąd: Sosnowica/Lublin
Wysłany: 2017-12-07, 21:50   

raftor, Zdecydowany na zakup??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.