Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[S8 D2 00 ] Podpora wału - wymiana  
Autor Wiadomość
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-01-28, 21:56   

Erni, wał składa się z dwóch części łączonych między z sobą za pomocą krzyżaka oraz centralnie umieszczonej śruby. Najgorszy problem to od kręcić właśnie tą śrubę. Jeśli pójdzie bezproblemowo to podpora schodzi pięknie i można zakładać nową, natomiast jeśli śruba nie pójdzie, bo np. jest m.in. bardzo mało miejsca na jaki kolwiek płaski klucz to nie zostaje nic innego jak wybić krzyżak.
Wtedy dodatkowe koszta bo nowy krzyżak, bo wyważenie itp...ja w A4 wymieniłem całą podporę i chłopaki usunęli się w parę godzinek. Teraz w A8 trwało to ze dwa tygodnie mam praktycznie nowy wał (przeguby/krzyżak/podpora) ale kupiłem dobrą uzyska, bo mój nie da rady ważyć, bądź nikt nie umie <niewiem> ;(
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-01-28, 22:22   

Marcin a masz jakieś fotki zbliżeniowe tej centralnej śruby? Bo już sam nie wiem gdzie może być przyczyna mojego uszkodzenia czy szukać w podporze czy w przegubach :(
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-01-28, 22:35   

Śruba wchodzi w tą część wału gdzie jest podpora





Tu ją w miarę dobrze widać



Przeguby możesz sprawdzić jak wał jest na aucie, to wszelakiego rodzaju luz powinieneś wyczuć. Czasami pomaga posmarowanie przegubu nowym smarem ( wciśnięcie pod osłonę sporą ilość). Aby sprawdzić podporę to niestety wał w dół...

Ja się tak przez te dwa tygodnie wyszkoliłem co mi wał regenerowali, że w niecałe 30min. mogę wał zdemontować i zamontować ponownie :D
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
uszek 
Moje A8


Rocznik: 2000
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Mateusz
Jeżdzę: A8 D2
Pomógł: 18 razy
Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 857
Skąd: RZ
Wysłany: 2015-01-28, 22:43   

ja wymieniałem krzyzaki i podporę , następnie wyważałem wał gdzies koło ropczyc. Opłacało sie
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-01-28, 22:46   

Czyli jak odkręcę tą śrubę która jest zaraz przy krzyżaku to odejdzie mi ta część wału zaraz przy podporze ? Dobrze rozumuje ?

Bez tytułujhv.jpg
Plik ściągnięto 9505 raz(y) 56,82 KB

_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-01-28, 22:51   

Dokładnie, odkręcając tą śrubę będzie schodzić ta część wału na której jest zamontowana podpora.. generalnie proste się to wydaje, ale niestety wykonanie już nie jest takie łatwe przez dostęp do tej śruby
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-01-28, 22:56   

Marcin a jaki miałeś objawy uszkodzonej podpory ?
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-01-28, 23:03   

ernesto napisał/a:
Marcin a jaki miałeś objawy uszkodzonej podpory ?


Hmm <hmm> taaa, i tu dochodzimy do sytuacji w której wymieniałem podporę / regenerowqłem wał bo chciałem a nie musiałem ;) a generalnie miałem problemy z ASB przy zrzucaniu biegów - występował taki stukot - oraz przy ponownym przyspieszeniu...po założeniu tego nieszczęsnego wału było lepiej, ale na złą prace ASB miała wpływ w efekcie końcowym przepływka...
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-01-31, 22:06   

Kurka :( to moje objawy przypominają te z tematu i miarodajnym stukaniu. Ale pytanie czy to wina podpory czy przegubu. Jutro muszę obadać sprawę.
Dziękuję za cenne rady ;) dam znać co jutro wydedukowałem puki auto w górze jest.

DODANO:
Właśnie jestem po wymianie podpory wału, bez rozbijania krzyżaka. Wyczyn ogromy. Wcale się nie dziwie że mechanicy decydują się na jego rozbijanie. Mi udało się z wielkim problemem rzędu 4 godzin ale sie powiodło.

Samo wyjęcie wału to pikuś, najgorsze to zbicie krzyżaka tak by go nie uszkodzić. Wielkie podziękowanie dla kolegi Marcina za cenne rady, stawiam browara na Ogólnym ;) chyba już nie jednego. Niestety dziś udało mi się tylko wymiana. W poniedziałek zostaje tylko podpięcie wydechu i jazda próbna. Co najlepsze to podpora już była wymieniana.
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-02-01, 08:17   

...Erni, słuchaj zapomniałem Ci powiedzieć o najważnieszej rzeczy, mianowicie, ze zanim rozłączysz wał, to musisz zaznaczyć położenie obu części wału względem siebie aby po wymianie podpory skręcić go w pierwotnym położeniu. Inaczej będą występować drgania juz tak od ok 40-50km/h.

Mam nadzieje ze skręciłeś poprawnie <niegadam>
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-02-01, 09:19   

martin_rs4 napisał/a:
...Erni, słuchaj zapomniałem Ci powiedzieć o najważnieszej rzeczy, mianowicie, ze zanim rozłączysz wał, to musisz zaznaczyć położenie obu części wału względem siebie aby po wymianie podpory skręcić go w pierwotnym położeniu. Inaczej będą występować drgania juz tak od ok 40-50km/h.

Mam nadzieje ze skręciłeś poprawnie <niegadam>


Tak tak :) przewidziałem to i wał jest złożony tak jak był fabrycznie na frezach i dodatkowo identycznie zamontowałem go w takim samym położeniu przy skrzyni i moście ;)
Użyłem do tego specjalnego znacznika który zawsze mi pomaga.
Pomarańczowy lakier do paznokci :D
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2015-02-01, 11:20   

ernesto napisał/a:
Użyłem do tego specjalnego znacznika który zawsze mi pomaga.
Pomarańczowy lakier do paznokci


Najważniejsze żeby był efekt ;) ...

ot: a Twoja Aga to się nie dziwi, że jej coś szybko lakieru znika? :D :P
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-02-01, 12:22   

Bardzo mi przykro z tego powodu ale nie posiadam żadnych zdjęć demontażu, nie myślałem wtedy o aparacie bo miałem już przed soba obraz kupowania nowego ( używanego ) wału.






Znalazłem 3 zdjęcia jak widać ktoś już kiedyś coś znaczył białą farbą. I wyjęta podpora ewidentnie nie była elementem oryginalnym. Widać śrubę którą trzeba później odkręcać

Pierwsze co robimy to demontujemy układ wydechowy by mieć dobry dostęp.
Po zdemontowaniu wydechu odkręcamy osłony termiczne aluminiowe na klucz 13. Ukaże nam się cały wał i podpora. Moja okazywała uszkodzenie typu że guma która otacza łożysko była już tak zużyta że nie trzymała osiowo wału i miałą tendencje do wyginania.

Odkręcamy osłonę przegubu przy skrzyni biegów. Należy dobrze oczyścić śrubę i dobrze nabić klucz. U mnie jedna się odkręciła a druga :( mój błąd źle nabiłem i obrobiłem. Próbowałem odkręcić ją przecinakiem ale niestety. Na szczęście udało się zdemontować bez problemowo.

Znaczymy przeguby względem skrzyni i tylnego mostu, niby nie ma to znaczenia ale ja postanowiłem poznaczyć. Następnie odkręcamy przeguby. Będzie ciężko. Mi poszło pneumatem, jest ich po sześć na każdym przegubie.

Kiedy odkręcone mamy przeguby odkręcamy podporę wału od karoserii. Przykręcona na dwie śruby 13.

Demontujemy wał ( w dwie osoby najlepiej.

Kiedy wał już leży sprawdzamy stan krzyżaka czy nie posiada nadmiernych luzów.

Teraz czas rozpołowienie wału.


W miejsce krzyżaka wkładamy klucz, przecinak, płaskownik. Tak by się zaparł o niego. Mocny przede wszystkim. I wykręcamy śrubę na klucz 17.
Ta śruba będzie napierać na stronę gdzie jest podpora. Odkręcamy kluczem oczkowym co jakiś cz\as przekładając go. Uwaga ja złamałem 2 przecinaki i uszkodziłem jeden klucz, nabiłem sobie guza na głowie i uszkodzeń uległ palec ( krwiiiii co nie miara :D ) Ale w moim przypadku jest zawsze że jak coś robię i nie zostawię krwi na tym to nie działa :) lub zaraz się popsuje.
w taki sposób zapieramy jakimś elementem.


Najlepiej robić to w 3 osoby. Jedna osoba kręci a dwie trzymają wał z jednej i drugiej strony.


Należy uważać na przeguby, najlepiej je owinąć szmatą.

Będzie szło ciężko, czasami będzie trzeba zmienić śrubę na dłuższą by rozpierała większą ilością zwojów by nie zniszczyła gwintu w wale. Pomaga aplikowanie odrdzewiaczy i podgrzanie. Nawet jak metal się rozszerzy to zawsze pomoże. Mi ta operacja zajeła dobre 4 godziny samo rozpołowienie wału oczywiście ale się powiodło nie uszkadzając krzyżaka.

Pamiętać trzeba o naznaczeniu by po zbici z frezów złożyć wszystko tak jak powinno być. Po rozdzieleniu wyprasowujemy łożysko i wprasowujemy nową podporę.
Czyścimy frezy i składamy. Teraz za dociąganie będzie nam służyć podkładka duża.
Wkładamy dużą, grubą podkładkę i dociągamy śrubą. Najpierw dłuższą następnie krótszą.

Podstawa to zastosowanie finalnie nowej śruby bo tą którą wypychaliśmy wał będzie na 99%miałą już wyciągnięty gwint.

Następnie ile się da pozbywamy się starego smaru z przegubów i aplikujemy nowy smar.
Składamy i pamiętać trzeba o mocnym dokręceniu przegubów do skrzyni i mostu. Polecam zastosowanie w tych miejscach nowych śrub. kilkunasto letnie śruby są już umęczone życiem.

Nie jest sztuką rozwalenie krzyżaka i wyprasowanie :) sztuką jest zrobić tak by nie narobić sobie problemów.

Polecam, mam nadzieje że pomoże to komuś na przyszłość.

Aha jeszcze jedna sprawa najlepiej sprawdzić podporę nie ruszając wałem przy skrzyni lecz przy samej podporze. Do tego celu można zdemontować tylko jedną termiczną osłonę małą i ruszać wałem przy samej podporze.

Wielkie podziękowania dla Marcina i Krzyśka za pomoce naukowe ;) Pozdrawiam serdecznie
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

Ostatnio zmieniony przez ernesto 2015-02-01, 15:44, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Gość
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-01, 14:41   

Szczerze przyznam że wyciągałem i wymieniałem dyfer kilka razy i nie znaczyłem nic i nie ma drgań. Wyważenie wału chyba zawiera się w nim samym czyli od przeguby skrzyni do dyfra. <niewiem>
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 40
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2015-02-01, 14:45   

Apophis napisał/a:
Szczerze przyznam że wyciągałem i wymieniałem dyfer kilka razy i nie znaczyłem nic i nie ma drgań. Wyważenie wału chyba zawiera się w nim samym czyli od przeguby skrzyni do dyfra. <niewiem>


Tak ale zauważ że wał jest jednym elementem składającym się z dwóch rur połączonych krzyżakiem . Jeśli rozdzielisz oba elementy i źle złożysz to nie będzie miał wyważenia ponieważ wał jest wyważany w całości. Wystarczy że pomylisz się podczas składania na frezie o jeden ząbek i już może powodować bicie.
Być może zamontowanie wału w innym położeniu względem śrub na skrzyni i dyfsze nie będzie miało znaczenia ale będzie miało znaczenie po jego rozebraniu i ponownym montażu.

Dlatego po wymianie krzyżaka należy wyważyć wał, czego chciałem uniknąć.
To jest taka sama zasada jak z kołami.
Zdjęcie koła i założenie na nowo nie będzie miało żadnego skutku ubocznego. Ale zdejmij koło i zmień oponę bez ponownego wyważenia. Już będzie pojawiał się problem

podpora3.jpg
Plik ściągnięto 9496 raz(y) 45,77 KB

_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

Ostatnio zmieniony przez ernesto 2015-02-01, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.